DIETA W CHOROBIE HASHIMOTO

Żywienie w chorobie Hashimoto jest dość istotnym elementem leczenia. Niedobory spowodowane zaburzeniem pracy narządów wewnętrznych mogą pogłębiać objawy. Dodatkowo zbilansowane żywienie pozwala na ustabilizowanie masy ciała, co zapobiega ewentualnym chorobom cywilizacyjnym. Zagadnienie jest złożone i wymaga omówienia.

INNE MOTYWACJE DO ZASTOSOWANIA DIETY W HASHIMOTO

Nie tylko ładna sylwetka powinna być motywacją do konsultacji z dietetykiem. Odpowiednie żywienie wspomaga prawidłowe wchłanianie leków oraz pozwala na uniknięcie ewentualnych interakcji ze składnikami pokarmowymi. Dodatkowo dieta zmniejsza stany zapalne w organizmie, stąd odpowiednie żywienie ma duże znaczenie.

DIETA BEZGLUTENOWA W LECZENIU HASHIMOTO

Dieta bezglutenowa powinna być bezwzględnie zastosowana w przypadku leczenia celiakii lub nietolerancji glutenu. Zauważono jednak, że wyeliminowanie szkodliwego związku w przypadku innych chorób o podłożu autoimmunologicznym wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjentów. Spowodowane jest to częstym występowaniem chorób autoimmunizacyjnych w tzw. parach.

Jeśli zdiagnozowano u nas Hashimoto warto wykonać testy nietolerancji. To utwierdzi nas w przekonaniu, co do zastosowania diety. Należy również obserwować reakcje swojego organizmu po spożyciu poszczególnych grup pokarmowych. Biegunki, zaparcia, nietolerancje powinny skłonić nas do czasowego wykluczenia glutenu. Jeśli w tym czasie objawy ustąpią, to bezwzględnie należy przeprowadzić pełną diagnostykę, w celu podjęcia pełnego leczenia.

DIETA BEZLAKTOZOWA A HASHIMOTO

Inne badania naukowe potwierdziły, że zastosowanie diety bezlaktozowej u osób z nietolerancją tego składnika pozytywnie wpływa na zmniejszenie stężenia TSH. Powyższych wyników nie osiągnięto u osób tolerujących dwucukier. Warto jednak podkreślić, że nietolerancja laktozy często współtowarzyszy Hashimoto. Zachęca się do przeprowadzenia badań w tym kierunku, ponieważ problem często występuje bezobjawowo.

ZASTOSOWANIE LEWOTYROKSYNY W LECZENIU HASHIMOTO A DIETA

Samo przyjmowanie leku nie daje nam gwarancji poprawy zdrowia, jeśli będziemy robić to źle. Istotne jest, ile substancji czynnej zostanie wchłonięte. Aby uzyskać jak najwyższy procent, należy przestrzegać pewnych zasad.

Przede wszystkim leki należy przyjmować na czczo, popijając wyłącznie wodą. Kolejno, należy odczekać pół godziny, zanim zjemy śniadanie. To ważna informacja dla osób czynnych zawodowo. Ten warunek narzuca dostosowanie stylu życia pod kątem chociażby wstawania do pracy.

Kiedy przygotowujemy najważniejszy posiłek dnia, jakim jest śniadanie, także należy zwrócić uwagę na istotne kwestie. Nie powinniśmy spożywać produktów bogatych w wapń. Odpadają: mleko, produkty nabiałowe, czyli nawet żółty ser. W owsiance nie powinno być sezamu czy migdałów bogatych w ten związek. Dlaczego? Zaobserwowano, że pacjenci przyjmujący preparatu wapnia (1000 mg) wraz z niezbędnymi lekami, zmniejszali ich wchłanialność o 20 - 50%, co przekłada się na osłabienie efektów leczenia. Oczywiście, prawdą jest, że jogurt czy żółty ser nie posiadają, aż tak dużych ilości omawianego pierwiastka, jednakże zaleca się, aby przesunąć posiłki zawierające wapń o 4 godziny od przyjęcia leków.

Biodostępność lewotyroksyny zmniejsza również żelazo oraz magnez, a także preparaty zawierające glin. Należałoby skonsultować z lekarzem lub dietetykiem przyjmowanie ewentualnych suplementów oraz uwzględnić tę zasadę w sposobie żywienia.

Nasz specjalista powinien również mieć na uwadze leki zażywane ze względu na podwyższony cholesterol. Te także wpływają na przyswajanie leków stosowanych w leczeniu Hashimoto. Powiedz lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach!

Pewnie zastanawiasz się teraz czy możesz pozwolić sobie na poranną kawę? Ta powinna być wypita dopiero po dwóch godzinach od przyjętej tabletki. Niestety, musisz poczekać, jak będziesz już w pracy. 

SUPLEMENTACJA SELENEM W HASHIMOTO

Zaobserwowano związek zwiększenia ryzyka Hashimoto w przypadku obniżonego poziomu selenu we krwi. Potwierdziły to badania naukowe, sugerując suplementację pierwiastka w ilości 200µg. Wykazano, że jest to ilość, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego poprzez zmniejszenie aktywności zapalnej tarczycy (lecz nie wyleczenia!).

Nie bez powodu podkreśliliśmy, że selen nie ma zdolności wyleczenia schorzenia. Pomiędzy dawką zalecaną a toksyczną istnieje niewielka różnica, dlatego miej na uwadze, że jeżeli spróbujesz „leczyć” się selenem, to możesz odnieść poważne konsekwencje zatrucia (nudności, wymioty, czosnkowy oddech i inne). Dodatkowo przedawkowanie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz chorób sercowo – naczyniowych.

Ze względu na fakt, iż jest to ilość niewielka, można uwzględnić tę wartość bez problemu w diecie. Idealnie sprawdzą się tutaj orzechy brazylijskie, ryby morskie, owoce morza, rośliny strączkowe, mięso, produkty pełnoziarniste oraz twarde sery.

SOJA A HASHIMOTO

Zaobserwowano, że soja może zaburzyć wchłanianie leków. W konsekwencji może doprowadzić to do wahań stężenia TSH w organizmie. Objawy mogą się nasilić w przypadku stosowania diety ubogiej w jod. Warto spożywać produkty sojowe 4 godziny po przyjęciu lewotyroksyny.

Jak widać dieta w Hashimoto nie jest wcale skomplikowana. Zaleca się jednak zastosowanie powyższych zasad w celu poprawy zdrowia. W przypadku diagnozy najlepszą decyzją będzie wizyta u dietetyka, który pomoże nam skomponować jadłospis uwzględniający wszelkie aktualne potrzeby organizmu.