HASHIMOTO - LECZENIE

Hashimoto, to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, prowadzące do powolnego niszczenia gruczołu i jego niedoczynności. Nie znamy przyczyn zachorowalności. Podejrzewa się zarówno stres jak i genetykę. Nie ma jednak jednoznacznych wyników badań potwierdzających powyższe założenia. O diagnostyce mówiliśmy w innym artykule. Poniżej w „pigułce” informacje dotyczące leczenia.

OBJAWY HASHIMOTO – PRZYPOMNIENIE

Przypomnijmy pokrótce objawy, z jakimi zmagają się chorzy. Dlaczego należy podkreślać je na każdym kroku? Ze względu na fakt, iż często mylone są z innymi schorzeniami jak chociażby depresja. Prowadzi to do włączania nieefektywnego leczenia oraz zaniedbania przyczyny objawów. Co więcej, warto zaznaczyć, że poniższa „lista” nie musi „sprawdzać się” u każdego. Dodatkowo objawy wcale nie muszą występować z podobnym nasileniem.

Należą do nich: przybieranie na masie, zmaganie się z okrągłą, obrzmiałą twarzą, obfite miesiączki lub zaburzenia cyklu, chwiejność emocjonalna, stany depresyjne, bezsenność, osłabienie pamięci, koncentracji, zaburzenia pracy serca, zaburzenia poziomu glukozy we krwi oraz nieprawidłowości w lipidogramie. Utrzymujące się zmęczenie, senność, osłabienie, sucha skóra, problemy z wypadaniem włosów, uczucie zimna i wiele innych. Prawdopodobnie, jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z tą „listą” wykryłeś u siebie przynajmniej dwa z powyższych objawów. Nie zastanawiaj się. Po prostu udaj się na okresowe badania i zgłoś problem lekarzowi. Diagnostyka Hashimoto wiąże się z wykonaniem badań takich jak: określenie poziomu TSH, anty – TPO, anty – TG oraz USG tarczycy.

LECZENIE – HASHIMOTO

Obawy się potwierdziły. Co teraz? Na czym polega leczenie Hashimoto? Przede wszystkim na dożywotnim przyjmowaniu lewotyroksyny sodowej w formie tabletek. Istotne jest, by lekarstwo przyjmować na czczo, 30 minut przed posiłkiem. Dawkę ustala lekarz. Kolejno wykonuje się okresowe badania, w celu zwiększenia lub zmniejszenia ilości preparatu. Niestety to nie wszystko.

Wielu pacjentów zmaga się z objawami takimi jak np. wzdęcia, gazy, sucha skóra czy problemem wypadających włosów. A to wymaga ewentualnego zbilansowania diety, suplementacji i leczenia.

DIETOTERAPIA - HASHIOMOTO

Dietoterapia to ważny element leczenia Hashimoto. O szczegółowych zaleceniach pisaliśmy w innych artykułach. Należy jednak podkreślić istotę zastosowania diety bezglutenowej, bezlaktozowej, a także uwzględnienia wielu niezbędnych pierwiastków w jadłospisie, których poziom zazwyczaj nie jest zadowalający u pacjentów.

Chorzy zmagają się z niedoborami selenu, a to może objawiać się wspomnianymi już stanami depresyjnymi, osłabieniem, zmęczeniem czy podatnością na infekcje. Warto również zadbać o dostarczenie pełnowartościowych makroskładników jak białko, węglowodany i tłuszcze. Istotny jest również błonnik, który pomaga uniknąć doskwierających wzdęć, zaparć i innych problemów z układem pokarmowym.

Wszelką suplementację warto omówić z lekarzem lub dietetykiem. Bardzo łatwo przedawkować selen. Nie należy w związku z tym przyjmować jakichkolwiek preparatów. Pierwiastek ten bez problemu uzupełnimy wraz z dietą. Należy spożywać produkty takie jak ryby, orzechy, owoce morza, rośliny strączkowe itp.

Dodatkowo warto przekazać kwestię jadłospisu dietetykowi. Zadba on o to, aby w diecie nie wywołać interakcji pomiędzy spożywanymi produktami, a przyjmowanymi preparatami. To bardzo istotny aspekt. Im więcej przyswojonego leku, tym lepsze efekty leczenia.

Na koniec, należy powiedzieć o zmianie dotychczasowego stylu życia. Uważa się, że przyczyną zachorowalności na Hashimoto jest środowisko zewnętrzne. Warto zadbać o redukcję stresu, umiejętność relaksacji i inne aspekty, mogące przyczyniać się do powstania schorzenia.