KONSEKWENCJE HASHIMOTO CZ.1

Wielu z nas słysząc diagnozę zastanawia się, co to oznacza? Z jakimi dolegliwościami będziemy się zmagać? Czy oprócz przewlekłego zmęczenia, wahań nastroju, uczucia zimna i przybierania na wadze jeszcze „coś” się pojawi? W poniższym artykule omówimy najczęstsze konsekwencje niedoczynności tarczycy (w tym Hashimoto). Niestety dolegliwości te musimy mieć na uwadze. Pozytywna wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach leczenie farmakologiczne oraz zbilansowana indywidualnie dieta zmniejsza uciążliwe dolegliwości.

Wielu z nas słysząc diagnozę zastanawia się, co to oznacza? Z jakimi dolegliwościami będziemy się zmagać? Czy oprócz przewlekłego zmęczenia, wahań nastroju, uczucia zimna i przybierania na wadze jeszcze „coś” się pojawi? W poniższym artykule omówimy najczęstsze konsekwencje niedoczynności tarczycy (w tym Hashimoto). Niestety dolegliwości te musimy mieć na uwadze. Pozytywna wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach leczenie farmakologiczne oraz zbilansowana indywidualnie dieta zmniejsza uciążliwe dolegliwości.

ZABURZENIE WCHŁANIANIA WAPNIA

Nie bez powodu lekarze wraz z lewotyroksyną przepisują preparaty zawierające wapń. Fizjologicznie, wchłanianie wapnia odbywa się przy współudziale witaminy D. Aktywna postać powstaje w nerkach przy obecności parathormonu produkowanego przez przytarczyce. W momencie zaburzonej pracy tarczycy, również praca przytarczyc nie jest zadowalająca. Dodatkowo zauważono, że osoby zmagające się z Hashimoto, mają niski poziom witaminy D w organizmie. Wszystkie te aspekty wpływają na ogólne zmniejszenie przyswajalności wapnia z pożywienia.

PRZEWLEKŁE ZAPARCIA

W Hashimoto ma miejsce osłabienie mięśni gładkich znajdujących się m.in. w układzie pokarmowym. Stąd pacjenci zmagają się w wielu przypadkach z leniwymi jelitami. Aby je pobudzić do działania należy zwiększyć podaż błonnika w diecie. Rekomendowana ilość wynosi 40g na dobę, lecz niektóre źródła podają, że w przypadku Hashimoto wartość ta powinna zostać nawet podwojona. Należy jednak pamiętać, że nadmierna podaż może upośledzić wchłanianie składników mineralnych jak np. wapń.

ZMNIEJSZENIE EFEKTYWNOŚCI PRACY WĄTROBY I WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO (RÓWNIEŻ KAMICA)

Tetrajodotyronina (T4) zamieniana jest w aktywną trijodotyroninę (T3) w wątrobie, lecz mówiąc kolokwialnie „nie robi tego za darmo”. Oba hormony biorą udział w transporcie glukozy do wnętrza komórek. Niski poziom hormonów tarczycy zaburza pracę wątroby oraz woreczka żółciowego, którego funkcjonowanie zależne jest od poziomu hormonów we krwi. To pokazuje jak połączone w całość są układy i narządy znajdujące się w naszym organizmie.

ZWOLNIONY METABOLIZM I PRZYBIERANIE NA WADZE

Przybieranie na wadze związane jest z wysokim stężeniem TSH w organizmie. Tutaj doświadczeniem mogą podzielić się kulturyści, którzy często chcąc utracić masę tłuszczową przyjmują hormony tarczycy. Jednak jest to nieprzemyślany zabieg, ponieważ wraz z tłuszczową masą ciała utracić można również masę mięśniową. Innymi konsekwencjami mogą być problemy z układem hormonalnym w późniejszym czasie. Nie bez powodu lekarze przepisują swoim pacjentom tyroksynę, a nie trijodotyroninę. Przede wszystkim T4 musi zostać metabolizowane do T3, a to prowadzi do uruchomienia niezbędnych procesów biochemicznych, przypominających te naturalne. Warto zaznaczyć, że przyjmowanie niezbędnych leków pozwala na ustabilizowanie masy ciała.

NIEUSTABILIZOWANY POZIOM GLUKOZY

Nieustabilizowany poziom glukozy ma ścisły związek z niskim poziomem hormonów tarczycy. Zaburzone procesy metabolizmu są niemal charakterystyczne dla chorób autoimmunologicznych, ze względu na zaangażowanie przysadki. Dodatkowo wydzielany podczas hipo- lub hiperglikemii kortyzol osłabia pracę tarczycy oraz negatywnie wpływa na wspomnianą przysadkę, od której zależy funkcjonowanie gruczołu tarczycy. Reakcje te są powiązane, lecz należy zauważyć, że leczone Hashimoto zmniejsza ryzyko zagrożenia np. cukrzycą czy zespołem metabolicznym.

ZABURZONY LIPIDOGRAM

Liczne badania potwierdziły związek wysokiego stężenia TSH ze wzrostem stężenia całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Obniżona jednocześnie zostaje wartość frakcji HDL. Zależność bardziej jest zauważalna u osób z nadwagą i otyłością. I w tym wypadku przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami pozwala utrzymać prawidłowy profil lipidowy.

ZABURZONA PRACA MÓZGU - DEPRESJA

Zaburzona praca mózgu, w tym chwiejność emocjonalna czy depresja wiązana jest z niskim poziomem T3 i T4. Wciąż jednak specjalistom ciężko jest uzasadnić zjawisko zaburzeń psychicznych. Zarówno objawy nadczynności, jak i niedoczynności powiązane są przez naukowców z chorobami afektywnymi. Analogicznie w większości chorób psychicznych zauważa się zaburzenia poziomu hormonów tarczycy. Występuje tu ścisła zależność, dlatego lekarzom ciężko jest wskazać jednoznacznie powód. Dodatkowo wątpliwości te podsycone są wynikami badań naukowymi. Podjęto próby leczenia depresji hormonami tarczycy. Nie osiągnięto większej poprawy stanu zdrowia pacjentów. Wokół tego zjawiska wciąż nadal jest mnóstwo niejasności.

ANEMIA

W przypadku chorób autoimmunologicznych często mamy do czynienia z zaburzeniem wchłaniania związków z pożywienia. U chorych na Hashimoto zauważalny jest niski poziom żelaza, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B, co dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowalności. Chorzy borykają się z nawracającą anemią.

NISKIE STĘŻENIE KWASU SOLNEGO

Niski poziom hormonów fT3 fT4 prowadzi do niedostatecznej produkcji kwasu solnego. Objawy niskiego stężenia kwasu solnego to m.in. zgaga, niestrawność, zaparcia, wzdęcia czy rozdrażnienie. Ustabilizowanie poziomu hormonów poprawia samopoczucie i zmniejsza dyskomfort ze strony układu pokarmowego. Większość opisanych powyżej problemów zostaje zredukowana dzięki ustabilizowaniu poziomu hormonów tarczycy. Należy mieć na uwadze ryzyko pojawienia się konsekwencji, lecz niekoniecznie zaleca się przyjęcie postawy oczekującej na powyższe. Leczenie Hashimoto bywa trudne ze względu na wiele jednostek towarzyszących. Dzięki ścisłej współpracy z lekarzem i dietetykiem jesteśmy w stanie dużo zyskać.