OBJAWY HASHIMOTO

Coś jest nie tak. Obniżony nastrój, uczucie zimna, osłabienie. Tłumaczysz to sobie przemęczeniem, stresem czy rozwijającą się infekcją przeziębienia lub grypy. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej, to powinno to wzbudzić twoje zaniepokojenie. Wizyta u lekarza i szybka diagnoza mogą pomóc Ci zahamować rozwój choroby. Niestety zmiany nie są odwracalne, dlatego tak ważne jest, by spowolnić pojawiające się skutki uboczne schorzenia. Poniżej o uciążliwych objawach towarzyszących chorobie, jaką jest Hashimoto.

OBJAWY HASHIMOTO – SPROSTOWANIE

Uważa się, że samo Hashimoto jest bezobjawowe. Pojawiające się przypadłości to efekt nadczynności lub niedoczynności tarczycy. O wiele rzadziej jest to skutek powiększenia wola. Zdarza się również tak, że uciążliwe dolegliwości są efektem chorób współtowarzyszących Hashimoto. Szczególnie ma to miejsce w momencie, gdy schorzenie jest wyrównane farmakologicznie. Nie powinno wtedy być uciążliwe.

 

WARTO JEDNAK Z ZNAĆ CHARAKTERYSTYKĘ HASHIMOTO

Nie zmienia to faktu, że charakterystykę choroby warto znać, by ewentualnie udać się do lekarza w celu jej zdiagnozowania. Niestety jest tu mały haczyk. Choroba często przebiega też w formie bezobjawowej. Tarczyca powiększa się, jest twarda, nierówna. Daje uczucie ucisku i pełności gardła. Sprawdź teraz! Jaki jest twój gruczoł?

Jeśli jednak pojawiają się objawy, to najczęściej jest to zmęczenie i uciążliwa senność. Dochodzą problemy z koncentracją, pamięcią. Co gorsza, mamy zmienność nastrojów, których nie do końca rozumiemy. Dziwną skłonność do depresji. Jest nam wciąż zimno, co doprowadza nas do frustracji.

Mimo utrzymywania diety tyjemy i mamy zaparcia. Doskwiera nam obrzęk oczu czy obrzmiała, okrągła twarz, co wygląda nieestetycznie. Dodatkowo zmagamy się z nieustająco suchą skórą, szczególnie w newralgicznych miejscach jak łokcie. Uwagę do tego przywiązują szczególnie Panie, które choroba dotyka znacznie częściej.

U kobiet dochodzą bolesne, obfite miesiączki, suchość i szorstkość skóry, wypadanie włosów, zaparcia, bóle kostno – stawowe, mięśni, a także podwyższony poziom cholesterolu. A to wszystko dalej pogłębia nasze złe samopoczucie psychiczne. Spokoju nie dają nam również zaburzenia rytmu serca, w tym kołatanie, co przekłada się na gorszą wydolność organizmu.

W przypadku kobiet w wieku rozrodczym ważną informacją jest również fakt, iż w wyniku zaburzeń miesiączkowania może dojść do zatrzymania owulacji, a to w konsekwencji uniemożliwia zajście w ciążę. Jeśli się uda, to często pojawia się problem poronień samoistnych. Stąd tak ważne badania okresowe krwi.

 

A JAKIE CHOROBY MOGĄ WSPÓŁTOWARZYSZYĆ HASHIMOTO? CZEGO MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ POZA TYM?

Niestety choroby autoimmunizacyjne lubią występować w grupach. Im więcej jednostek chorobowych, tym trudniejsze leczenie. Najczęściej pojawiające się schorzenia to cukrzyca typu 1, pierwotna niedoczynność przytarczyc, przewlekła drożdżyca błon śluzowych, choroba Addisona, choroba Gravesa – Basedowa, przewlekły zanikowy nieżyt żołądka oraz wiele innych. Do tego dochodzą objawy towarzyszące jak anemia złośliwa, bielactwo, łysienie plackowate, hipogonadyzm hipergonadotropowy itp.

Specjaliści powtarzają, że problem chorób tarczycy rośnie, a to powinno wpłynąć na profilaktykę. Regularne badania diagnostyczne są w stanie uchronić nas od wielu negatywnych skutków. Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie występowanie kilku z powyższych objawów, tym bardziej powinniśmy pilnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Spustoszenia, jakie sieje choroba są nieodwracalne, dlatego jak najszybciej trzeba podjąć leczenie. Gwarantuje nam ono poprawę samopoczucia i podwyższenie jakości życia.